محمد شریعتمداری در مراسم رسمی افتتاح کارخانه فولاد میانه خبر داد: رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تنی تولید فولاد در دستور کار /سال 92 تا 96نقطه اوج تلاش در جهت تامین توازن چرخه فولاد

محمد شریعتمداری در مراسم رسمی افتتاح کارخانه فولاد میانه خبر داد: رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تنی تولید فولاد در دستور کار /سال 92 تا 96نقطه اوج تلاش در جهت تامین توازن چرخه فولاد

1396-7-22 ( 1 سال پیش ) دسته خبری : اخبار صنعت و معدن ایران

گزارش شاتا محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه افزود : در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی در عرصه فولاد به دست آمد که از 23 میلیون تن تولید فولاد خام در سال 92 به حدود 31 میلیون تن در پایان سال 95 رسیدیم.
وی تاکید کرد : صادرات فولاد از جمله برنامه های مهم دولت دوازدهم است و این در حالی است که میزان صادرات فولاد در 5 ماهه اول 96 نسبت به 5 ماهه اول 95 بیش از 40 درصد رشد داشت که این نویدی برای صنعت فولاد کشور است .
وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت ادامه داد : تلاش می کنیم با استفاده از تمامی فرصت های موجود مانند دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت جغرافیایی و با کیفی کردن محصولات و افزایش رقابت پذیری، حرف های جدیدی در این عرصه بزنیم که از سال 96 این مهم را در دستور کار قرار دادیم.
شریعتمداری از برنامه ریزی برای ارتقای مصرف سرانه فولاد در کشور خبر داد و افزود :  هم اکنون این میزان در حدود 200 کیلوگرم است، که در نظر داریم به  حدود 500 کیلوگرم که متوسط کشورهای پیشرفته صنعتی دنیا است، نزدیک کنیم.
وی اظهار کرد : در دو دهه گذشته حرکت روبه رشد خوبی را در صنعت فولاد کشور آغاز کردیم و دوران طلایی فولاد در تاریخ این صنعت در کشور در دوره تصدی دکتر جهانگیری در وزارت معادن و فلزات و صنایع و معادن بود و مفتخریم که ادامه دهنده این مسیر هستیم.
 شریعتمداری یادآور شد : شاخص رشد صنعت فولاد متناسب با شاخص توسعه یافتگی کشور به شمار می آید و یکی از صنایع مادر کشور ما نیز با توجه به پتانسیل های موجود همین صنعت فولاد است و در این زمینه ستاد عالی برای پیگیری مشکلات حوزه فولاد کشور تشکیل دادیم تا تمام طرح های فولاد کشور را به دقت و شبانه روز رصد کنند.
وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با بیان اینکه  بیش از 150 میلیون تن سنگ آهن برای اجرای طرح های هدف نیاز داریم اضافه کرد :  فعالیت های گسترده ای را در حوزه اکتشاف برای رسیدن به سنگ آهن در حد کلاس جهانی آغاز کردیم و استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در تحقق اهداف حوزه معادن ضروری است.
 شریعتمداری ادامه داد : با تحریم های ظالمانه نظام سلطه در سال های متمادی روبرو بودیم ، اما بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن حدود  10 درصد رشد تولید فولاد داشتیم در حالی که همین رشد تولید در کشورهای پیشرفته از یک درصد افزایش پیدا نکرده است. 
سال 92 تا 96نقطه اوج تلاش در جهت تامین توازن چرخه فولاد
وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای برقراری توازن در چرخه فولا  یادآور شد : از سال های 92 تا 96 بیشترین تلاش برای تامین توازن در چرخه فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که در همین راستا سطح فعالیت های گندله سازی با حمایت دولت تا 90 درصد افزایش یافت و سطح فعالیت های نورد از 26 درصد رشد تجاوز نکرد تا توازن منطقی در تولید به دست آید .
وی تصریح کرد : عدم توازن در چرخه تولید فولاد یکی از مهمترین مشکلات حوزه فولاد کشور است که به این موضوع در یک دوره ای بی توجهی شده و هم اکنون در تامین منابع اصلی مانند گندله، کنسانتره، سنگ آهن،  آهن اسفنجی، شمش و فولاد دارای ظرفیت متوازن نیستیم و تلاش می کنیم  با ایجاد مشوق برای سرمایه گذاران آنها را به سمت راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله آهن برای ایجاد ارزش افزوده در دولت دوازدهم هدایت می کنیم.

منبع / نویسنده : شاتا

بازگشت