کاغذ سنگیکاغذ سنگ یا Paper Stone  چیست؟

کاغذ سنگ که با اسم‌های دیگری همچون کاغذ معدنی، کاغذ سنگ مرمر و کاغذ معدنی غنی شده نیز شناخته می‌شود محصولی شبیه کاغذ است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم در ترکیب با پلی اتیلن پرچگال HDPE می‌باشد. از جمله کاربردهای این محصول درکالاهای نوشتاری، لوازم‌التحریر، کاغذ یادداشت، پوستر، کتاب، مجله، ساک‌دستی؛ بسته‌بندی و مقوا و بسیاری موارد دیگر است.

فرآیند ساخت کاغذ سنگ در ابتدا توسط یک شرکت کانادایی در ونکور اختراع و سپس توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co.  در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت و از سال 2008 با توسعه و صدور دانش فنی به آمریکا و ژاپن توسط شرکت ژاپنی عملا تلاش برای تولید تجاری آن شروع شد. کاغذ سنگ تاکنون در ۴۰ کشور جهان ثبت اختراع گردیده‌است که در آن‌ها با نام‌هایی همچون MIST™Paper، Parax Paper™، Terraskin™، ViaStone™، Kampier™، EmanaGreen™، Rockstock™  و Pixz Printingبه بازار عرضه گردیده ‌است.

چگالی کاغذ سنگ مقداری بین ۱٫۰ و ۱٫۶ را داراست که از این لحاظ برابر و یا تا حدودی بیشتر از کاغذ معمولی است و بافت آن تا حدودی شباهت به سطح پوسته داخلی تخم مرغ آب پز شده دارد. می‌توان کاغذ سنگ را از لحاظ بازیافت با پلاستیک از درجه ۲ بازیافت نمود یا مجدداً به کاغذ سنگ بازسازی نمود. کاغذ سنگ از لحاظ بازیافت، زیست تخریب‌پذیر نیست با این حال در شرایط بازیافت تجاری و تحت اثر نوردهی تجزیه‌پذیر خواهد بود.

دانه‌دار نبودن بافت کاغذ سنگ باعث شده که سطح آن نسبت به سطح کاغذ معمولی نرم‌تر و مسطح تر باشد و نیازی به خدمات تکمیلی چاپ مثل روکش سلفون و یا لامینت نداشته باشد. این کاغذ به آسانی و بدون ایجاد دود سمی می‌سوزد. منبع اصلی مواد اولیه آن پسماند معادن و یا سنگ بری‌های سنگ مرمر است که آسیاب شده و به پودر سنگ تبدیل می‌گردد. در تولید کاغذ سنگ از آب، اسید، سفیدکننده‌ها یا سفیدکننده‌های نوری استفاده نمی‌گردد. کاغذ سنگ می‌تواند در دستگاه‌های Inkjet یا دستگاه‌های با مرکب جامد همچون افست، لترپرس و فلکسو استفاده گردد با این حال در پرینترهای لیزری حرارت بالا به خوبی جوابگو نیست.

در فرآیند تولید کاغذ سنگ نه تنها از آب استفاده نمی‌شود ، بلکه به خاطر سفید بودن مواد اولیه نیاز به استفاده از سفید‌کننده‌ها در تولید آن نبوده و در نتیجه آلاینده‌ها به محیط زیست ما اضافه نخواهد شد. این کاغذ علاوه بر مزایای زیست محیطی دارای یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر هم می‌باشد که در زیر با آن آشنا می‌شوید: 

 • ضد‌آب بودن: حتی کاغذ سنگ چاپ شده هیچ تأثیری از مجاور بودن و یا غوطه ور شدن درون آب نخواهد گرفت.
 •  این کاغذ بار الکتریسیته ساکن را به خود نمی‌گیرد.
 •  بدون اسید است بدین معنا که PH آن خنثی است.
 • در برابر روغن و حشرات مقاوم است.
 •  به دلیل بافت شبیه لاتکس‌، کاغذ سنگ در برابر پارگی بسیار مقاوم بوده و از این لحاظ می‌تواند در بعضی از کاربردها جایگزین کاغذهای پلاستیکی باشد.
 •  لطافت و زیبایی خیره کننده
 •  قابلیت برگشت پذیری به محیط زیست
 •  ضد جویده شدن توسط جوندگان
 • کاملاً سازگار با کلیه ماشین‌های چاپ افست
 • هماهنگ با کلیه مرکبها و حلال‌های قابل استفاده در ماشین‌های چاپ افست
 •  قابلیت خشک شدن مرکب بروی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون نیاز به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع
 •  عدم تأثیرپذیری از دمای محیط که یکی از مشکلات اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت می‌باشد.
 • مقاوم در برابر آتش سوزی

با توجه به اینکه یکی ازکاربردهای اصلی کربنات کلسیم، در تولید کاغذ سنگ بوده و تولید کاغذ سنگ از این محصول یکی از روش‌های نوین در صنعت کاغذسازی محسوب می‌شود؛ از طرفی با توجه به این موضوع که تولید کاغذ سلولزی موجب تخریب محیط زیست می‌شود و طی چند سال گذشته موضوع تولید کاغذ از سنگ مطرح شده است، تحقیق و توسعه این محصول در کشور در برنامه های تحقیقاتی این شرکت از 2 سال پیش گنجانده شده است.


شرکت کانی فرآور با تکیه بر دانش فرآیندی اقدام به تهیه طرح توجیهی امکان سنجی و مطالعات اولیه برای این موضوع و همچنین به انجام رساندن مطالعات مهندسی در زمینه تامین ماشین آلات خط تولید با ظرفیت های مختلف نموده است.

خواهشمند است برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگبرید:

[email protected]